Odpowietrzenie kanalizacji Sie27

Odpowietrzenie kanalizacji

dachówka ceramiczna

Odpowietrzanie kanalizacji jest czynnością bardzo ważna. Mało kto wie, że kanalizacja posiada własną wentylację. Jest ona niezbędna do sprawnego działania układu odprowadzania ścieków, gdyż to właśnie wentylacja odpowiada za wyrównanie ciśnienia w przewodach kanalizacyjnych.

Zazwyczaj każdy pion kanalizacyjny posiada na szczycie pionu tak zwaną wywiewkę. Jest to pionowa rura wyprowadzona na dach służąca jednie do wentylowania kanalizacji dla jej sprawnego działania. Niestety czasami jest to niewystarczające i nieprzyjemne zapachy zaczynają przedostawać się do pomieszczeń.

Wtedy konieczne staje się użycie dedykowanego zaworu napowietrzającego. Taki zawór instalowany jest na zewnątrz domu i jego otwarcie powoduje zwiększony dopływ powietrza do układu sanitarnego. Wyrównuje to ciśnienie w rurach i zapobiega powstawaniu niebezpiecznego podciśnienia.

Jednocześnie zawór pracuje tylko w jedną stronę i wpuszcza powietrze do rur, lecz nie wypuszcza go na zewnątrz – maska przeciwgazowa nie będzie więc potrzebna do wykonania tej prostej czynności. Jeżeli instalacja domowa podłączona jest do szamba, to nie ma konieczności by wywiewki wyprowadzać na dach – w rurę wywiewną można bowiem wyposażyć wtedy sam zbiornik szamba – minusem tego rozwiązania jest jednak nieprzyjemny zapach unoszący się z jej końca. Rozwiązań jest kilka i zastosowanie odpowiedniego wymaga zazwyczaj konsultacji z dobrym hydraulikiem, który oceni, co będzie najlepsze przy konkretnej konstrukcji konkretnej kanalizacji oraz domu.

.